а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозапали

испозапалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запали повеќе нешта одеднаш.
Англиски: burn Албански: kall, djeg, ndez
Примери:
Ги испозапалија стрништата.
2. Вклучи повеќе светилки истовремено.
Англиски: light up Албански: kall, ndez
Примери:
Ги испозапалија уличните светилки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи