а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозадуши

испозадушат
Вид збор: Глагол, свршен
Се задуши потполно, се задушија сите.
Англиски: suffocate
Примери:
Го замоли да им пушти свеж воздух за да не се испозадушат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи