а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозагине

испозагинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Падне во борба – за повеќемина.
Англиски: fall Албански: bie në luft
Примери:
Десетина борци испозагинаа во вчерашната битка.
2. Загуби, изгуби повеќе нешта.
Англиски: lose Албански: humbas
Примери:
Ги испозагина обетките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи