а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозаборави

испозаборават
Вид збор: Глагол, свршен
Заборави многу нешта.
Англиски: forget
Примери:
Само што излезе од вратата, испозаборави сѐ за што зборувавме.