а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испожени

испоженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ожени повеќемина (синови).
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
Тој ги испожени синовите.
2. (се испожени, само во мн.) Се оженија повеќе момчиња од определена средина.
Албански: martoj
Примери:
Сите мои поранешни соученици се испоженија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи