а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испожари

Види и: пожар (м.)
испожарат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика пожар, запали нешто.
Англиски: incinerate
Примери:
Им ги испожарија куќите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи