а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исподели

исподелат
Вид збор: Глагол, свршен
Подели нешто на многу делови.
Англиски: divide
Примери:
Тој го исподели лепчето на сите деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи