а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исподави

исподават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Удави повеќемина.
Англиски: drawn Албански: mbyt, ngulfat
Примери:
Ги исподавија мачињата.
2. (се исподави) Се удави многумина или се.
Албански: mbytem, ngulfatem
Примери:
Тие што не знаеја да пливаат се исподавија.
Во бродоломот се исподавија многу патници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи