а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испогуби

испогубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгуби повеќе нешта.
Англиски: lose Албански: humbas
Примери:
Ги испогуби сите клучеви.
Ги испогуби овците низ планината.
2. (се испогуби) Се загуби, заталка далеку.
Англиски: get lost Албански: humbem, zhdukem
Примери:
Ќе се испогубиме во темницава.