а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испогмечи

испогмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгмечи во голема мера, сѐ.
Примери:
Со велосипедот ги испогмечи лалињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи