а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испогледа

испогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Многу изгледа некого.
Англиски: observe Албански: vëzhgoj
Примери:
Го испогледа од глава до петици.
2. (се испогледа) Се изгледа, се разгледа себеси.
Албански: shikohem, shihem
Примери:
Се испогледа во огледалото.
3. (се испогледа, само во мн.) Заемно се изгледаа еден со друг нападно.
Албански: shikon njëri tjetrin
Примери:
Се испогледаа и не прозбореа ни збор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи