а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповрзе

исповрзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поврзе повеќемина или повеќе предмети.
Англиски: tie Албански: lidh
Примери:
Ги исповрза жиците за светлото во новата соба.
2. (се исповрзе) Се поврзе со повеќемина.
Англиски: gang up Албански: lidh
Примери:
Сите тие се исповрзале меѓу себе и никој не може да им се противстави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи