а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповитка

исповиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извитка нешто во голема мера.
Англиски: bend Албански: lakoj
2. Извитка повеќе предмети.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Ги исповитка набрзина подароците и излезе.
3. (се исповитка) се извитка
Англиски: bend Албански: lakohet
Примери:
Се исповитка како змија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи