а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповедувач

мн. исповедувачи
Вид збор: Именка, машки род
исповедник
Англиски: pastor
Употреба: Религија
Изведенки
1. исповедувачки прид.
исповедувачкиот
Пример: исповедувачки монолог
2. исповедувачки прил.
Пример: Исповедувачки раскажа сѐ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи