а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповедник

мн. исповедници
Вид збор: Именка, машки род
Свештеник што води исповед.
Англиски: pastor
Употреба: Религија
Примери:
Таа го чекаше својот исповедник.
Изведенки
1. исповеднички прид.
исповедничкиот
Пример: исповеднички глас
2. исповеднички прил.
Пример: Зборуваше исповеднички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи