а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповеден

исповедниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на исповед.
Примери:
исповедно писмо, исповедна лирика
исповедна искреност
Изведенки
исповедност ж.
Пример: Во неговите песни исповедноста е во преден план.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи