а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповала

исповалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извала многу предмети.
Англиски: roll Албански: petëzoj, rrokullis
Примери:
Ги исповала набрзина колачите во ореви.
2. Извала во голема мера.
Англиски: roll Албански: shtrij, petëzoj
3. (се исповала) Се извала, се истркала на земја во голема мера.
Англиски: roll Албански: rrokullisem
Примери:
Децата се исповалаа во песокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи