а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповади

исповадат
Вид збор: Глагол, свршен
Извади од нешто многу предмети.
Англиски: take out
Примери:
Исповади од фиоката сѐ што му дојде до рака, но не го најде писмото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи