а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испобудали

испобудалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Придонесе некој да побудали во голема мера.
Англиски: crazy Албански: çmend
Примери:
Ме испобудалија сите овие сплетки.
2. (се испобудали) Стане побудален, побудали во голема мера.
Англиски: madden Албански: çmendem
Примери:
Се испобудали од грижи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи