а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испобрка

испобркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измеша нешто во голема мера.
Англиски: confuse Албански: tollovit, përziej
Примери:
Ги испобркавме патиштата и се изгубивме во шумата.
2. (се испобрка) Се збуни.
Англиски: confuse Албански: hutoj, habis
Примери:
Се испобркав и ништо не направив на испитот.
3. Избрка повеќемина.
Англиски: chase Албански: ndjek
Примери:
Дождот ги испобрка летувалците од плажата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи