а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испобеси

испобесат
Вид збор: Глагол, свршен
Обеси повеќемина.
Англиски: hang
Примери:
Ги испобесија сите што ги фатија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи