а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испобаци

испобацат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Бакне некого повеќепати.
Англиски: kiss Албански: puthë
Примери:
Го испобаци детето.
2. Бакне повеќемина.
Англиски: kiss Албански: puthë disa
Примери:
Уште не влезе, а веќе ги испобаци сите.
3. (се испобаци) Се бакне со некого повеќепати.
Англиски: kiss Албански: puthë më tepër herë
Примери:
Се испобаци со домаќинката.
4. (се испобаци) Се бакне со повеќемина.
Англиски: kiss Албански: puthë disa
Примери:
Скокаше од радост и се испобаци со сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи