а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоапси

испоапсат
Вид збор: Глагол, свршен
Уапси повеќемина истовремено.
Англиски: arrest
Примери:
Да бегаме зашто сите ќе не испоапсат!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи