а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплука

исплукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10084
1. Со плукање исфрли нешто од устата.
Англиски: spit Албански: pështyj
Примери:
Ја исплука семката далеку од себе.
Исплука крв.
2. Наплука некого или нешто на повеќе места, покрие со плуканица.
Англиски: spit out Албански: pështyj
Примери:
Го исплука догорчето неколку пати и го фрли.
3. Со плукање понижи некого.
Англиски: spit on Албански: pështyj, poshtërsoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крадецот сите го исплукаа.
Изведенки
1. исплукува несв.
исплукуваат
2. исплукување ср.
глаг. им.