а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплови

испловат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да плови, излезе од пристаниште, тргне на пат по вода.
Англиски: sail away Албански: lundroj
Примери:
Бродот исплови пред еден час.
2. Излезе на површината на водата затоа што е полесно од водата.
Англиски: emerge Албански: lundron, del në sipërfaqe të ujit
Примери:
Шишето исплови на површината и продолжи да плови по реката.
Изведенки
1. испловува несв.
испловуваат
2. испловување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи