а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплиска

исплискаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наводени некого или нешто, испрска.
Англиски: splash Албански: stërpik, spërkat
Примери:
Автомобилот помина низ вирчето со сета брзина и ги исплиска минувачите.
Ја исплискаа со ладна вода и таа се освести.
2. Излее, истури вода.
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Ја исплиска водата од легенот.
3. (се исплиска)
Англиски: splash Албански: spërkatem
Примери:
Се исплиска набрзина со студена вода.
Изведенки
исплискува несв.
исплискуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи