а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплетка

исплеткаат; испеткал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42509
1. Заплетка, направи нешто да биде заплеткано.
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Ги исплетка конците.
2. Направи нешто да биде сложено, усложни.
Англиски: complicate Албански: komplikoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја исплетка работава.
3. (се исплетка) се преплете, се замрси
Англиски: enmesh Албански: ngatërrohet, thurret
Примери:
Се исплеткале конците.
4. (се исплетка) се збуни
Англиски: get confused Албански: hutohem
Примери:
Кога ја виде, се исплетка и не успеа да ѝ каже ништо.
Изведенки
исплеткува несв.
(се) исплеткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК