а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплете

исплетат; исплети, исплетете; исплетов, исплетоа; исплел; (ќе) исплетат, (ќе) исплетеа; (ќе) исплетел; исплетен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12289
1. Заврши со плетење.
Англиски: knit Албански: thurr
Примери:
Бабата исплете џемперчиња за внуците.
Пајакот исплете пајажина над вратата.
2. Измисли приказна, раскаже нешто, најчесто невистинито.
Англиски: make up Албански: thurr, gërsheton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Исплетоа преданија и легенди за безимениот јунак.
Сосетката повторно исплела некакви приказни.
Изведенки
исплетува несв.
исплетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК