а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплеска

исплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28234
1. Направи нешто да биде сплескано, истенчено.
Англиски: flatten Албански: holloj, shtyp
Примери:
Ги исплеска ќофтињата.
Го исплеска тестото.
2. Натепа некого.
Англиски: beat up Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го чекале да остане сам и добро го исплескале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК