а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплеви

исплеват
Вид збор: Глагол, свршен
Исчисти од плевел.
Примери:
Го исплеви гравот.
Изведенки
исплевува несв.
исплевуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи