а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплаши

исплашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика чувство на страв кај некого.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
Мачката ја преврте саксијата и ме исплаши.
2. Се исплаши, почувствува страв.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
Се исплашив од гневот и омразата во неговите очи.
Изведенки
1. исплашува несв.
(се) исплашуваат
2. исплашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи