а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплаче

исплачат; исплачи, исплачете; исплакав, исплакаа; исплакал; исплакан; исплачев, исплачеа; исплачел; исплачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9898
1. Излее, преточи чувство во солзи.
Англиски: weep Албански: qaj
Примери:
Ја исплака сета тага што ја носеше во себе со години.
2. Изжали, истажи некого.
Англиски: mourn Албански: vajtoj
Примери:
Го исплакаа уште пред да дознаат што се случило.
3. Спонтано престане да плаче, остане без солзи од многу плачење.
Англиски: cry out Албански: qan
Примери:
Веќе не плачеше, ги исплака сите солзи.
4. (се исплаче) Спонтано престане да плаче.
Англиски: stop crying Албански: ndal së qarit
Примери:
Остави ја нека се исплаче.
5. (се исплаче) Раскаже некому за своите проблеми, се изжали пред некого.
Англиски: lament Албански: pikëllim
Примери:
Таа немаше пред кого да се исплаче.
Изрази
Ги исплака очите - многу плачеше.
Изведенки
1. исплакува несв.
(се) исплакуваат
2. исплакување ср.
глаг. им.
3. исплачува несв.
(се) исплачуваат
4. исплачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК