а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплати

исплатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изврши исплата.
Англиски: pay out Албански: paguaj
Примери:
Денеска ќе бидат исплатени хонорарите.
2. (се исплати) Врати, подмири вложени трошоци.
Англиски: pay out Албански: paguaj, shlyej
Примери:
Машината брзо му се исплати и сега му носи чист приход.
3. (се исплати) Вреди за вложениот труд.
Англиски: pay out Албански: paguhet
Примери:
Ова што го правиш сега ќе ти се исплати во иднина.
Изведенки
1. исплаќа несв.
(се) исплаќаат
2. исплатува несв.
(се) исплатуваат
3. исплаќање ср.
глаг. им.
4. исплатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи