а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплата

мн. исплати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2781
Давање пари како надоместок за завршена работа или заради подмирување обврска од страна на претпријатие, установа, банка кон службеник, работник, странка или клиент.
Англиски: payment Албански: pagesë
Употреба: Економија
Примери:
Започна исплатата на мартовските пензии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК