а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплакне

исплакнат; исплакни, исплакнете; исплакнав, исплакнаа; исплакнал; исплакнат; (ќе) исплакнев, (ќе) исплакнеа; (ќе) исплакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18587
1. Заврши со плакнење.
Англиски: rinse Албански: shpërlaj
Примери:
Ги исплакна чиниите.
2. Навлажни уста или грло со пијалак.
Англиски: moist Албански: shpërlaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дај една чашка да си го исплакнам грлово.
Изрази
Си ги исплакна очите - Се изнаплака.
Си ги исплакна очите - Гледа нешто многу убаво што не може да го има.
Изведенки
1. исплакнува несв.
исплакнуваат
2. исплакнување ср.
глаг. им.