а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплази

исплазат; исплазил; исплазен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11676
1. Го испружи, го извади јазикот од устата.
Англиски: grimace Албански: nxjerr gjuhën
Примери:
Детето го исплази јазикот.
пејач со исплазнет јазик
2. (се исплази) Направи гримаса вадејќи го јазикот од устата, се искриви, покаже јазик некому.
Англиски: grimace Албански: tregoj gjuhën
Примери:
Детето се исплази и избега.
Изведенки
1. исплазува несв.
(се) исплазуваат
2. исплазување ср.
глаг. им.