а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплави

исплават
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со плавење.
Англиски: rinse
Примери:
Ја исплави кошулата.
Изведенки
исплавува несв.
исплавуваат