а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испијани

испијанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17213
1. Опие многу некого.
Англиски: intoxicate Албански: deh
Примери:
Го испијани човекот со ракија.
2. (се испијани) Стане многу пијан, се оддаде на алкохол.
Англиски: get drunk Албански: dehem
Примери:
Се испијани толку многу што не знаеше да си појде дома.
Изведенки
1. испијанува несв.
(се) испијануваат
2. испијанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК