а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испит

мн. испити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3232
1. испитување, испрашување
Англиски: exam Албански: provim
Примери:
Го ставија на испит.
2. Проверка на знаењата од училишните предмети; проверка на знаењата по која се добиваат определени службени права.
Англиски: examination Албански: provim
Употреба: Образование
Примери:
испит по математика
матурски испит
3. Проверка на способноста во животот и во животната борба.
Англиски: test Албански: test
Употреба: Преносно значење
Примери:
И покрај стапиците што му ги поставуваа, успешно го положи испитот.
4. Тешкотија, незгода во животот, искушение.
Англиски: temptation Албански: test, provë
Примери:
Таа одлука беше најтешкиот испит во нејзиниот живот.