а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испитувач

мн. испитувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40293
1. Тој што изведува испит.
Англиски: examiner Албански: pyetës
2. Лице што испитува, што истражува.
Англиски: researcher Албански: hulumtues