а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испитувачки

испитувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22810
Што има својство на испитување, што проникнува, што сака да открие нешто.
Англиски: inquiring, researching
Примери:
испитувачки поглед
Изведенки
испитувачки прил.
Пример: Го погледна испитувачки.