а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испитаник

мн. испитаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13928
Лице што се испитува по определени прашања кои имаат карактер на испитување, истражување или на анкета за некоја појава.
Англиски: examinee, interviewee
Примери:
Голем дел од испитаниците не одговориле на сите прашања.
Изведенки
испитаничка ж.
мн. испитанички