а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испис

мн. исписи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33671
1. Тоа што е испишано, препишано од некаков текст.
Англиски: copy Албански: përshkrim
Примери:
Исписи од архива.
2. Престанување на членство во некаква организација или школа; бришење од евиденција.
Англиски: leave Албански: çlajmërim
Изведенки
исписен прид.
исписниот
исписно свидетелство