а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исписка

испискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17480
Одеднаш испушти силен и остар глас, писок.
Англиски: cry out
Примери:
Жените испискаа од страв.
Изведенки
испискува несв.
испискуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК