а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испипа

испипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50606
1. Пипне нешто на повеќе места.
Албански: prek
Примери:
Детето ја испипа цела витрина и ја измачка.
2. Со пипање испита, провери некого (болен) или нешто.
Албански: prek
3. Извиди, истражи, открие, дознае нешто.
Примери:
Ја испипа целата ситуација, па дури потоа и пријде.
Изрази
Испипа пулс - провери, испита нечие расположение, намера, мислење и сл.
Изведенки
испипува несв.
испипуваат