а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испили

испилат; испилил; испилен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16616
1. Донесе на свет пиле, пилиња (за кокошка, птица).
Англиски: hatch Албански: kurdis
Употреба: Зоологија
Примери:
Квачката испили десет пилиња.
2. (се испили) За пиле - разбие јајце, дојде на свет како пиле.
Англиски: hatch Албански: kurdis
Употреба: Зоологија
3. (се испили) стане, се развие
Англиски: develop Албански: zhvilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се зачудив кога видов какви момчиња се испилиле.
4. (се испили) се појави, се покаже
Англиски: appear Албански: shfaqet
Примери:
Најпосле и децата се испилија на ридот, над селото.
5. Исече, изреже со пила.
Англиски: saw Албански: pres
Изведенки
1. испилува несв.
(се) испилуваат
2. испилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК