а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испиен

испиениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9611
Што е исцрпен, физички пропаднат, ослабен.
Англиски: drained
Примери:
Тоа беше старец со испиено и бледо лице.
Изведенки
испиеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК