а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испере

исперат; испери, исперете; исправ, испраа; испрал; испран; (ќе) исперев, (ќе) испереа; (ќе) исперел; исперен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7222
1. Исчисти, отстрани нечистотија со перење.
Англиски: wash Албански: pastroj, laj
Примери:
Ги исправ валканите кошули.
2. (се испере) се исчисти, се избања
Англиски: wash Албански: pastroj, laj
Примери:
Во неделата се исправме на реката.