а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испердуши

испердушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37080
1. Искубе пердуви од птица (кокошка).
Англиски: pluck Албански: shkul, shpuploj
Примери:
Лисицата ја испердушила кокошката, ама ја пуштила кога и се загнале кучињата.
2. Растури, растргне, растресе нешто или некого.
Англиски: shake Албански: shkund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Добро го испердушиле крадецот.