а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испентери

(се) испентерат
Вид збор: Глагол, свршен
Со напор се искачи некаде на високо.
Англиски: climb up
Употреба: Разговорно
Примери:
Се испентерил дури на највисоката гранка на дрвото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи